Limak Ege Çimento

Limak Çimento Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi
Yatırım,
1976 yılında Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı altında kurulup Türkiye’nin önde gelen resmi ve özel kuruluşlarının baraj, sulama tesisleri, boru hatları, arıtma tesisleri, Yollar ve anahtar teslimi fabrika işleri yapımını üstlenmiş ve zamanla faaliyet alanlarına enerji, turizm, havacılık, gıda ve çimentoyu da katarak yükselen bir trend sergilemiştir.

İsmini “Lider Makine”nin kısaltılışından alan LİMAK’ ın Çimento sektörüne girişi 2000 yılı Mart ayında Ekinciler’ den Siirt-Kurtalan Çimento Fabrikasını satın alarak gerçekleşmiş ve Çimento sektörüne giriş grup için bir dönüm noktası olmuştur.

Büyüme,
Sektör o dönemde ülkenin ekonomik koşullarından kaynaklı zor günler geçirmiş olmasına rağmen yatırımlardan ödün verilmemiş, tek fabrika ve aynı kapasitede kalmak yerine fabrikaların sayı ve kapasitesinin artırılması hedeflenmiştir.

Nitekim konulan büyüme hedeflerine ulaşmada ilk hamle yeni fabrikalar satın almakla başlamış ve sonra bunların kapasiteleri artırılıp, teknolojilerini yenilenmiştir. 

 İstihdam,
Limak Sektöre ve Güneydoğu bölgesine yaptığı yatırımlarla binlerce kişilik istihdam sağlamış, ülke ekonomisine katkı sağlamıştır.